Change font size
The Obelisk Radio - Now Playing: Loading... (iTunes)
It is currently Thu Jan 24, 2019 8:16 am


Post a new topicPost a reply Page 1 of 1   [ 4 posts ]
Author Message
 Post subject: BLACK BLEEDING - The awakening MCD out now! Death black
PostPosted: Wed Feb 08, 2017 1:24 pm 
User avatar

Joined: Fri Feb 08, 2013 11:22 am
Posts: 264
Location: France
Image

Expect ferocious and brutal, death black metal,
that also comes with decent melodies and a sense of composition.

Initially released on tape in 2005, this release of glorious French underground metal
is back to kick your ass!

Listen: https://youtu.be/fvwdF3hvkJc


Image


It contains 5 songs and takes the form of a professionally pressed MCD,
with new artwork and layout.

Available against 3,40 Euros + postage form this webshop:
http://nihilisticdistro.tictail.com/pro ... kening-mcd


Image


More infos:
http://nihilistic-webzine-distro.fr/Lab ... eding3.htm

Contact:
gabsk(a)wanadoo.fr
http://nihilistic-webzine-distro.fr

_________________
http://nihilistic-webzine-distro.fr

https://morethansoundszine.blogspot.fr


Last edited by gabalgabow on Fri Feb 10, 2017 12:21 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BLACK BLEEDING - The awakening MCD out now! Death black
PostPosted: Thu Feb 09, 2017 11:09 am 
User avatar

Joined: Fri Feb 08, 2013 11:22 am
Posts: 264
Location: France
The BLACK BLEEDING MCD is now also available on Bandcamp :

https://nihilisticholocaustrecs.bandcamp.com


..

_________________
http://nihilistic-webzine-distro.fr

https://morethansoundszine.blogspot.fr


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BLACK BLEEDING - The awakening MCD out now! Death black
PostPosted: Thu Feb 16, 2017 12:48 pm 
User avatar

Joined: Fri Feb 08, 2013 11:22 am
Posts: 264
Location: France
Trades possible
Write for my trade list : gabsk(a)wanadoo.fr

Image

_________________
http://nihilistic-webzine-distro.fr

https://morethansoundszine.blogspot.fr


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BLACK BLEEDING - The awakening MCD out now! Death black
PostPosted: Thu Mar 16, 2017 3:11 am 
User avatar

Joined: Fri Feb 08, 2013 11:22 am
Posts: 264
Location: France
The first reviews of the BLACK BLEEDING MCD start to appear,
here are two ones.

The distribution is starting to take shape, many trades worldwide, the MCD should be quite easily available a bit everywhere.

Bye,
G


SCUMFEAST BLOG
It's getting to the point where I should change the header for the blog to Home of the Reissues since I've been reviewing a lot this month. That's fine of course because then you and I would miss out on past gems that for some reason didn't get their due respect or at least some recognition that fans would want to know about. Case in point right here, BLACK BLEEDING, a blackened death three piece from Belgium but considers themselves a Belgian/ French band.
The band is not new in fact they've been around since the late 90s and have three full length albums under their belts to show for it. Their most recent was A Bright Future which was released in 2014. This one here, The Awakening, was a demo they put out back in 2005. It was originally released on tape by Nihilistic Holocaust back then. But now the original label has re-released it with new artwork, layout and basically making it look like a semi-decent package. Trust me if you've seen the older cover art then you'll be glad at the upgrade.
Of course I had to go listen to their last two full lengths (the previously mentioned A Bright Future from 2014 and it's predecessor The Great Satan from 2009) to get some feeling because this one predates those two. The Awakening is five songs of which I believe the band was in the midst of a re-branding in order to see where they were headed. The albums that came after this are more melodic which is why this is interesting because on here the songs all have an old school feel, yeah there's melody but also more experimentation.
This thing opens with "The Sleeper has Awakened", and uses a soundbite from the movie Dune as well. A good send off with savage blackened death riffage, both cavernous and shrieked vocals. After a barrage of sound the band knows how to throw a segue in before the soloing and blast beat attack commences. That same theme carries through on the next three cuts. I'd say " Lord of the Worms" is a punisher. Then we get to cut five, "Demonic Quantum Boundaries" where the band starts off with some psych blues rhythm and whispers but then kicks into overdrive with a hellish assault. The thing ends almost hypnotically with a jam out and them a atmospheric keyboard outro.
Rating: 4/5


DEADLY STORM Blog (Cze)
Ještě rozespalý vstoupím do koupelny a tam se umývá ve vlastní krvi nějaká cizí žena. Tváře choré, ruce kostnaté, s popelavou barvou kůže. Popadnu, co mám první po ruce a urazím ji hlavu. Druhý den si pro mě přijdou. Zabil jsem svoji vlastní matku.
Příběhy schizofreniků by vydaly na spoustu tlustých knih. V úvodu zmíněný jsem četl a u toho poslouchal znovu realizované demo "The Awakening" belgicko/francouzských tmářů BLACK BLEEDING. Materiál, původně z roku 2005 nepostrádá ani po těch dlouhých letech sílu a opravdu připomíná podobné zážitky, jako zmíněná noční krvavá seance. Smíchejte death metal (i ten melodický), thrash a black a po řádném zatřepání natřete tmou. Pak pochopíte, o čem jsou prodlužující se stíny ve starých katakombách.
"The Awakening" je pestré, zákeřné album, které vám pronikne do žil pomalu, polehounku. Chvílemi sice získávám lehký pocit monotónnosti a občas se moje mysl od poslechu odpoutává, ale jako celek působí album náležitě studeně, ošklivě a zle. Nebude a nikdy nepatřilo do první ligy. Nevadí to, vždyť i v lize druhé se dají občas nalézt příjemně zahnívající desky. "The Awakening" patří k těm zdařilejším. Pokud bych měl hodnotit procenty, tak bych volil něco kolem sedmdesáti. Možná přeci jen chybí trošku víc síry, žhavých kousků temnoty a špíny. Každopádně, pokud máte chuť na černotou umazaný death metal, tak neváhejte. BLACK BLEEDING jsou jasným důkazem toho, že i v předpeklí bývá někdy pořádně ošklivo. Dobré album.

sumarizace:
"The Awakening" je pořádně temným kouskem hudby. Death/black metal v provedení BLACK BLEEDING je nechutný, ošklivý, zlý a pochází snad ze samotného pekla. Oceňuji černou jiskru, kterou zde cítím z každé skladby. Album je to ostré, mokvající a nahrané někde v hlubokých bažinách plných mrtvol. Belgicko - francouzská kostnice byla otevřena a vydává další a další svědectví o zlu. Skladby jsou mocné, krásně gradují a mají v sobě spoustu temné energie. Vítejte na okultní mši, podávat se budou prokleté hostie! Černý death metal, který otevírá dveře do podzemí! Velmi dobře!

Asphyx says:
"The Awakening" is a really dark piece of music. Death/black metal in interpretation of BLACK BLEEDING is disgusting, ugly, evil and comes perhaps from hell itself. I appreciate the black sparkle that I'm feeling from each song. The album is sharp, weeping and recorded somewhere in the deep swamps full of corpses. Belgian - french ossuary was opened and gives more and more testimony about evil. The songs are powerful, they escalate nice and have a lot of dark energy. Welcome to the occult Mass, it will be served cursed wafers! Black Death Metal, which opens the door to the underground! Very good!

_________________
http://nihilistic-webzine-distro.fr

https://morethansoundszine.blogspot.fr


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post a new topicPost a reply Page 1 of 1   [ 4 posts ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
610nm Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net